RT9083-33GJ5
Part number:
RT9083-33GJ5
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Richtek
Description:
IC REG LIN 3.3V 250MA TSOT23-5
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Current - Output
250mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
PSRR
75dB (1kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 250mA