RT9076-15GV
Part number:
RT9076-15GV
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Richtek
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 250MA SOT23-3
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Output
250mA
Voltage - Input (Max)
6V
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Current - Supply (Max)
50 µA
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 200mA
PSRR
70dB ~ 40dB (100Hz ~ 10kHz)