R5F10Y44DSP#30
Part number:
R5F10Y44DSP#30
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Description:
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 16SSOP
Encapsulation:
Tray
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Core Size
16-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type
FLASH
Peripherals
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Oscillator Type
Internal
Speed
20MHz
Core Processor
RL78
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
RAM Size
128 x 8
Connectivity
CSI, I2C, LINbus, UART/USART
Data Converters
A/D 7x8/10b
Supplier Device Package
16-SSOP
Package / Case
16-SSOP (0.173", 4.40mm Width)