NX20P5090UKAZ
Part number:
NX20P5090UKAZ
Product Category:
Power Distribution Switches, Load Drivers
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Description:
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 15WLCSP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Ratio - Input:Output
1:1
Package / Case
15-UFBGA, WLCSP
Number of Outputs
1
Output Configuration
High Side
Output Type
N-Channel
Interface
On/Off
Switch Type
USB Switch
Current - Output (Max)
5A
Voltage - Load
2.5V ~ 20V
Rds On (Typ)
30mOhm