NLV27WZ32USG
Part number:
NLV27WZ32USG
Product Category:
Gates and Inverters
Manufacturer:
Sanyo Semiconductor/onsemi
Description:
IC GATE OR 2CH 4-INP US8
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Grade
Automotive
Number of Inputs
4
Qualification
AEC-Q100
Number of Circuits
2
Package / Case
8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width)
Supplier Device Package
US8
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Max)
1 µA
Current - Output High, Low
32mA, 32mA
Logic Type
OR Gate
Max Propagation Delay @ V, Max CL
3.7ns @ 5V, 50pF
Input Logic Level - Low
0.1V ~ 0.55V
Input Logic Level - High
1.65V ~ 4.5V