NCV8623MN-25R2G
Part number:
NCV8623MN-25R2G
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 6DFN
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Current - Output
150mA
PSRR
70dB (1kHz)
Voltage - Input (Max)
12V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Quiescent (Iq)
200 µA
Voltage Dropout (Max)
0.26V @ 150mA