NCV8170BXV150T2G
Part number:
NCV8170BXV150T2G
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Sanyo Semiconductor/onsemi
Description:
IC REG LIN 1.5V 150MA SOT563-6
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Grade
Automotive
Qualification
AEC-Q100
Package / Case
SOT-563, SOT-666
Supplier Device Package
SOT-563
Current - Output
150mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Current - Quiescent (Iq)
0.9 µA
PSRR
57dB (1kHz)