NCV563SQ18T1G
Part number:
NCV563SQ18T1G
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 80MA SC82AB
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
SC-82A, SOT-343
Current - Output
80mA
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Supplier Device Package
SC-82AB
Current - Supply (Max)
6 µA
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 80mA