NCV511SN15T1G
Part number:
NCV511SN15T1G
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Sanyo Semiconductor/onsemi
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 5TSOP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Grade
Automotive
Qualification
AEC-Q100
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Current - Output
150mA
Supplier Device Package
5-TSOP
Voltage - Input (Max)
6V
PSRR
50dB (1kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 100mA
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V