NCP717CMX285TBG
Part number:
NCP717CMX285TBG
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 300MA 4XDFN
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
300mA
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Quiescent (Iq)
35 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Supplier Device Package
4-XDFN (1x1)
Voltage Dropout (Max)
0.265V @ 300mA