NCP186AMX185TAG
Part number:
NCP186AMX185TAG
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.85V 1A 8XDFN
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Output
1A
Package / Case
8-XFDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Enable
PSRR
75dB (1kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.85V
Current - Quiescent (Iq)
140 µA
Supplier Device Package
8-XDFN (1.6x1.2)
Voltage Dropout (Max)
0.28V @ 1A