NCP1239ED65R2G
Part number:
NCP1239ED65R2G
Product Category:
AC DC Converters, Offline Switches
Manufacturer:
Sanyo Semiconductor/onsemi
Description:
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7SOIC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Frequency - Switching
65kHz
Internal Switch(s)
No
Output Isolation
Isolated
Topology
Flyback
Fault Protection
Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads
Voltage - Start Up
12 V
Duty Cycle
80%
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
8.8V ~ 35V