MT40A256M16GE-062E:B
Part number:
MT40A256M16GE-062E:B
Product Category:
Memory
Manufacturer:
Micron Technology
Description:
IC DRAM 4GBIT PARALLEL 96FBGA
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
1.14V ~ 1.26V
Operating Temperature
0°C ~ 95°C (TC)
Memory Interface
Parallel
Memory Format
DRAM
Package / Case
96-TFBGA
Memory Size
4Gbit
Memory Organization
256M x 16
Clock Frequency
1.6 GHz