MSP430FR2311IPW16R
Part number:
MSP430FR2311IPW16R
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
Texas Instruments
Description:
IC MCU 16BIT 3.75KB FRAM 16TSSOP
Surface Mount
Core Size
16-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
Internal
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
RAM Size
1K x 8
DigiKey Programmable
Verified
Speed
16MHz
Core Processor
MSP430 CPU16
Number of I/O
11
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)