MCP1810T-42I/J8A
Part number:
MCP1810T-42I/J8A
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Roving Networks (Microchip Technology)
Description:
IC REG LINEAR 4.2V 100MA 8VDFN
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Package / Case
8-VFDFN Exposed Pad
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Current - Output
100mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.2V
PSRR
40dB (100Hz)