MCP1703AT-2052E/CB
Part number:
MCP1703AT-2052E/CB
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Roving Networks (Microchip Technology)
Description:
IC REG LIN 2.05V 200MA SOT23A-3
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Output
200mA
Supplier Device Package
SOT-23A-3
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Input (Max)
16V
Current - Quiescent (Iq)
5 µA
PSRR
35dB (100Hz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.05V