MCP1501T-25E/RW
Part number:
MCP1501T-25E/RW
Description:
IC VREF SERIES 0.1% 8WDFN
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
8-WDFN (2x2)
Voltage - Input
2.7V ~ 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Tolerance
±0.1%
Current - Output
20 mA