MCP1501T-18E/SN
Part number:
MCP1501T-18E/SN
Description:
IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
8-SOIC
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input
2V ~ 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Tolerance
±0.1%
Current - Output
20 mA