MCP1501T-10E/SN
Part number:
MCP1501T-10E/SN
Description:
IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
8-SOIC
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input
1.65V ~ 5.5V
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Tolerance
±0.1%
Current - Output
20 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.024V
Noise - 0.1Hz to 10Hz
14µVrms
Noise - 10Hz to 10kHz