MCP1501T-10E/CHY
Part number:
MCP1501T-10E/CHY
Description:
IC VREF SERIES 0.1% SOT23-6
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
SOT-23-6
Package / Case
SOT-23-6
Voltage - Input
1.65V ~ 5.5V
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Tolerance
±0.1%
Current - Output
20 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.024V
Noise - 0.1Hz to 10Hz
14µVrms
Noise - 10Hz to 10kHz