MCP1501-20E/SN
Part number:
MCP1501-20E/SN
Product Category:
Voltage Reference
Manufacturer:
Roving Networks (Microchip Technology)
Description:
IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC
Encapsulation:
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
8-SOIC
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input
2.25V ~ 5.5V
Output Type
Fixed
Current - Supply
550µA
Reference Type
Series
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.048V
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Tolerance
±0.1%
Current - Output
20 mA