MCP1501-10E/SN
Part number:
MCP1501-10E/SN
Product Category:
Voltage Reference
Manufacturer:
Roving Networks (Microchip Technology)
Description:
IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC
Encapsulation:
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
8-SOIC
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input
1.65V ~ 5.5V
Output Type
Fixed
Current - Supply
550µA
Reference Type
Series
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Tolerance
±0.1%
Current - Output
20 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.024V
Noise - 0.1Hz to 10Hz
14µVrms
Noise - 10Hz to 10kHz