MCF5272CVM66R2
Part number:
MCF5272CVM66R2
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Description:
IC MCU 32BIT 16KB ROM 196PBGA
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Core Size
32-Bit Single-Core
Peripherals
DMA, WDT
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Oscillator Type
External
Speed
66MHz