MC17XSG500EK
Part number:
MC17XSG500EK
Product Category:
Power Distribution Switches, Load Drivers
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Description:
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 32HSOP
Surface Mount
Interface
SPI
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Ratio - Input:Output
1:1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
Package / Case
32-SSOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad
Switch Type
General Purpose
Output Configuration
High Side
Output Type
N-Channel
Number of Outputs
6
Features
Internal PWM
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature
Current - Output (Max)
5.5A
Rds On (Typ)
17mOhm
Supplier Device Package
32-HSOP
Voltage - Load
7V ~ 30V