MAX1724ELT27+T
Part number:
MAX1724ELT27+T
Product Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Manufacturer:
Maxim Integrated / Analog Devices
Description:
IC REG BOOST 2.7V 400MA 6UDFN
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
6-µDFN (2x2)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Number of Outputs
1
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Up
Topology
Boost
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.7V
Package / Case
6-WDFN
Current - Output
400mA (Switch)
Voltage - Input (Min)
0.8V