MAX16903RATB18/V+T
Part number:
MAX16903RATB18/V+T
Product Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Manufacturer:
Maxim Integrated / Analog Devices
Description:
IC REG BUCK 1.8V 1A 10TDFN
Surface Mount
Grade
Automotive
Qualification
AEC-Q100
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
10-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
10-TDFN (3x3)
Current - Output
1A
Frequency - Switching
2.1MHz
Fixed
Function
Step-Down
Topology
Buck
Number of Outputs
1
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Synchronous Rectifier
Yes
Voltage - Input (Max)
28V
Voltage - Input (Min)
3.5V