LT3066IMSE-3.3#PBF
Part number:
LT3066IMSE-3.3#PBF
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 12MSOP
Encapsulation:
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Output
500mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
45V
Current - Supply (Max)
25 mA
Voltage Dropout (Max)
0.51V @ 500mA
Package / Case
12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package
12-MSOP-EP
PSRR
71dB (120Hz)