LT3066EMSE-3.3#TRPBF
Part number:
LT3066EMSE-3.3#TRPBF
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 12MSOP
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Output
500mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
45V
Current - Quiescent (Iq)
125 µA
Current - Supply (Max)
25 mA
Voltage Dropout (Max)
0.51V @ 500mA
Control Features
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Package / Case
12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package
12-MSOP-EP
PSRR
71dB (120Hz)