LPC1768FET100Y
Part number:
LPC1768FET100Y
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 100TFBGA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type
FLASH
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Oscillator Type
Internal
Program Memory Size
512KB (512K x 8)
Speed
100MHz
Number of I/O
70
RAM Size
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.4V ~ 3.6V