LPC1763FBD100K
Part number:
LPC1763FBD100K
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Encapsulation:
Tray
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Core Size
32-Bit Single-Core
Connectivity
I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Size
256KB (256K x 8)
Program Memory Type
FLASH
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Package / Case
100-LQFP
Oscillator Type
Internal
Supplier Device Package
100-LQFP (14x14)
Speed
100MHz
Number of I/O
70
RAM Size
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.4V ~ 3.6V