LP5912Q2.8DRVTQ1
Part number:
LP5912Q2.8DRVTQ1
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 500MA 6WSON
Total price
250
Mounting Type
Surface Mount
Grade
Automotive
Qualification
AEC-Q100
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 500mA
Current - Supply (Max)
600 µA
PSRR
80dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)