LP5912Q0.9DRVRQ1
Part number:
LP5912Q0.9DRVRQ1
Description:
IC REG LINEAR 0.9V 500MA 6WSON
Surface Mount
Grade
Automotive
Qualification
AEC-Q100
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.9V
PSRR
65dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)