LP5912-1.5DRVT
Part number:
LP5912-1.5DRVT
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 500MA 6WSON
Total price
250
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Current - Supply (Max)
600 µA
PSRR
80dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)