LP5912-0.9DRVT
Part number:
LP5912-0.9DRVT
Description:
IC REG LINEAR 0.9V 500MA 6WSON
Total price
250
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
6.5V
Current - Quiescent (Iq)
55 µA
Control Features
Enable, Power Good, Soft Start
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.9V
PSRR
65dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)