LP5910-1.8YKAT
Part number:
LP5910-1.8YKAT
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4DSBGA
Total price
250
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
300mA
Package / Case
4-XFBGA, DSBGA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage - Input (Max)
3.3V
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Supplier Device Package
4-DSBGA
Current - Supply (Max)
350 µA
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 300mA
PSRR
80dB ~ 25dB (100Hz ~ 2MHz)