LP5910-1.8DRVT
Part number:
LP5910-1.8DRVT
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Texas Instruments
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 6WSON
Total price
250
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Current - Output
300mA
Supplier Device Package
6-WSON (2x2)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage - Input (Max)
3.3V
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Current - Supply (Max)
350 µA
PSRR
80dB ~ 25dB (100Hz ~ 2MHz)
Voltage Dropout (Max)
0.37V @ 300mA