LM53601AQDSXTQ1
Part number:
LM53601AQDSXTQ1
Description:
IC REG BUCK ADJ 1A 10WSON
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Output
1A
Frequency - Switching
2.1MHz
Output Configuration
Positive
Buck
Output Type
Adjustable
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Output (Max)
6V
Voltage - Input (Min)
3.8V