LM536003QDSXTQ1
Part number:
LM536003QDSXTQ1
Product Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Manufacturer:
Texas Instruments
Description:
IC REG BUCK 3.3V 650MA 10WSON
Total price
250
Mounting Type
Surface Mount
Grade
Automotive
Qualification
AEC-Q100
Package / Case
10-WFDFN Exposed Pad
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
10-WSON (3x3)
Frequency - Switching
2.1MHz
Current - Output
650mA
Fixed
Function
Step-Down
Topology
Buck
Number of Outputs
1
Synchronous Rectifier
Yes
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Input (Min)
3.8V