LM46001PWP
Part number:
LM46001PWP
Product Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Manufacturer:
Texas Instruments
Description:
IC REG BUCK ADJ 1A 16HTSSOP
Encapsulation:
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
1A
Supplier Device Package
16-HTSSOP
Output Configuration
Positive
Function
Step-Down
Topology
Buck
Output Type
Adjustable
Number of Outputs
1
Synchronous Rectifier
Yes
Voltage - Output (Min/Fixed)
1V
Package / Case
16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Input (Min)
3.5V
Voltage - Input (Max)
60V
Frequency - Switching
200kHz ~ 2.2MHz
Voltage - Output (Max)
28V