LDBL20D-25R
Part number:
LDBL20D-25R
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
STMicroelectronics
Description:
IC REG LIN 2.5V 200MA 4STSTAMP
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
200mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
PSRR
80dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)