LD39030DTPU33R
Part number:
LD39030DTPU33R
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
STMicroelectronics
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 4DFN
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Output
300mA
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Enable
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
PSRR
80dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Voltage Dropout (Max)
0.33V @ 300mA