ITS42K5DLDFXUMA1
Part number:
ITS42K5DLDFXUMA1
Product Category:
Power Distribution Switches, Load Drivers
Manufacturer:
IR (Infineon Technologies)
Description:
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 TSON10
5000
Ratio - Input:Output
1:1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Package / Case
10-TFDFN Exposed Pad
Switch Type
General Purpose
Output Configuration
High Side
Interface
On/Off
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Input Type
Non-Inverting
Number of Outputs
2
Current - Output (Max)
250mA
Output Type
P-Channel
Fault Protection
Over Temperature, UVLO
Voltage - Load
4.5V ~ 42V
Supplier Device Package
PG-TSON-10-2
Rds On (Typ)
2.5Ohm