IFX54211MBV33HTMA1
Part number:
IFX54211MBV33HTMA1
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
IR (Infineon Technologies)
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SCT595
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Output
150mA
Package / Case
6-SMD (5 Leads), Gull Wing
1
Current - Supply (Max)
200 µA
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Input (Max)
18V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Quiescent (Iq)
75 µA
PSRR
63dB (10kHz)
Voltage Dropout (Max)
0.57V @ 150mA