IFX1763XEJV33XUMA1
Part number:
IFX1763XEJV33XUMA1
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
IR (Infineon Technologies)
Description:
IC REG LIN 3.3V 500MA 8DSO E-PAD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package
PG-DSO-8
Current - Output
500mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 500mA
PSRR
65dB (120Hz)
Current - Supply (Max)
31 mA