ICE3AR10080JZXKLA1
Part number:
ICE3AR10080JZXKLA1
Product Category:
AC DC Converters, Offline Switches
Manufacturer:
IR (Infineon Technologies)
Description:
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Encapsulation:
Tube
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Power (Watts)
22 W
Frequency - Switching
100kHz
Internal Switch(s)
Yes
Output Isolation
Isolated
Topology
Flyback
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Voltage - Breakdown
800V
Duty Cycle
75%
Fault Protection
Over Load, Over Temperature, Over Voltage
Voltage - Start Up
17 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
10.5V ~ 27V