HD6417727X160CV
Part number:
HD6417727X160CV
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 240HQFP
RAM Size
32K x 8
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C (TA)
Speed
160MHz
Number of I/O
104
Data Converters
A/D 6x10b; D/A 2x8b
Peripherals
DMA, LCD, POR, WDT
Core Processor
SH-3 DSP
Connectivity
FIFO, SCI, SIO, SmartCard, USB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.7V ~ 2.05V