HD6417727X100CV
Part number:
HD6417727X100CV
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 240HQFP
PDF:
DigiKey Programmable
Not Verified
Core Size
32-Bit Single-Core
RAM Size
32K x 8
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C (TA)
Speed
100MHz
Program Memory Type
ROMless
Number of I/O
104
Data Converters
A/D 6x10b; D/A 2x8b
Peripherals
DMA, LCD, POR, WDT
Core Processor
SH-3 DSP
Connectivity
FIFO, SCI, SIO, SmartCard, USB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.6V ~ 2.05V