FAN53611AUC12X
Part number:
FAN53611AUC12X
Description:
IC REG BUCK 1.2V 1A 6WLCSP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
1A
Package / Case
6-UFBGA, WLCSP
Frequency - Switching
6MHz
Voltage - Input (Max)
5.5V
Function
Step-Down
Topology
Buck
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Voltage - Input (Min)
2.3V