FAN53610AUC33X
Part number:
FAN53610AUC33X
Product Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Manufacturer:
Sanyo Semiconductor/onsemi
Description:
IC REG BUCK 3.3V 1A 6WLCSP
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
1A
Frequency - Switching
3MHz
Package / Case
6-UFBGA, WLCSP
Voltage - Input (Max)
5.5V
Function
Step-Down
Topology
Buck
Number of Outputs
1
Synchronous Rectifier
Yes
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Min)
2.3V