FAN23SV20MAMPX
Part number:
FAN23SV20MAMPX
Product Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Manufacturer:
Sanyo Semiconductor/onsemi
Description:
IC REG BUCK ADJ 20A 34QFN
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
20A
Output Configuration
Positive
Function
Step-Down
Topology
Buck
Output Type
Adjustable
Number of Outputs
1
Synchronous Rectifier
Yes
Voltage - Input (Max)
18V
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.6V
Voltage - Output (Max)
5.5V
Voltage - Input (Min)
7V
Frequency - Switching
200kHz ~ 1MHz